Blog

Pandemi Sürecinde Tatil

Tüm sektörleri oldukça olumsuz etkileyen koronavirüs ve pandemi süreci, turizm sektörünü de ciddi bir şekilde etkilemiştir. Türkiye'nin turizm yerleri olan Ege ve Akdeniz bölgelerinde koronavirüs ve pandemi etkisinden dolayı turist ve ziyaretçi sayısında epeyce bir düşüş yaşanmıştır. Hem ekonomik hem de sosyokültürel bir getiri kaynağı olan turizm sektörü bu pandemi sürecine hazırlıksız yakalanmasından dolayı bir takım problemlerle karşı karşıya gelmiştir. Koronavirüs salgınının beraberinde getirdiği maske mesafe ve temizlik kurallarından ötürü toplu ve kapalı alanlarda kalabalıklaşmaya yasaklar getirilmiştir. Pandemi sürecinin yayılması insanların sağlığının çok ciddi bir şekilde etkilenmesi ve ölüm gibi sonuçlardan dolayı turizm ve bunun gibi diğer sektörlere geçici süreliğine tam kapanma getirilmiştir. İnsanların tatil yapma ve yaşadığı yerden uzaklaşıp seyahat etme isteği de pandemi şartlarından ötürü gerçekleşememiştir. Sağlık bakanlığının denetlemeleri ve onayı olmadan açılmış işletmelere de bu dönemde son verilmiştir. Kısacası insanların sağlığına ve doğaya zarar verilecek her şey engellenmeye çalışılmıştır.

Pandemide Güvenli Tatil Nasıl Yapılır?

Tabi ki maske mesafe ve temizlik kurallarına dikkat edilmesi, toplu ve kapalı alanlardan uzak durulmasından 2021 yılında koronavirüs mücadelesi önceki zamanlara oranla daha hafiflemiş ve kapatılan ya da çalışmasına ara veren işletmeler tekrardan aktif hale gelmiştir. Tüm bu yaşanılanların ardından hala koronavirüsün çok ciddi bir şekilde devam ettiğini sadece yayılma hızının azaldığını da bilmek gerekir. İnsanların bu 1-2 yıllık süreçte tatil yapamamaları ve şehir dışına gidemedikleri için oteller, villalar ve diğer işletmeler güvenlik tedbirlerini maximum seviyeye çıkarmış ve onlara gönül rahatlığıyla tatil yapma fırsatı sağlamıştır. Pandemi sürecinde güvenli bir şekilde tatil yapmak isteyen kişilerin öncelikle konaklamak istedikleri tatil yerleri araştırmaları tavsiye edilir. Bir müşterinin önceden yapacağı bu araştırma onun sağlığı ve güvenliği için oldukça önemlidir. Sağlık bakanlığının onaylamadığı bir şekilde işletilen yerlerde ve koronavirüs tedbirlerinin minimal seviyede olan bölgelerde kesinlikle tatil yapılmaması gerekmektedir. Hijyen kuralları, ilaçlama ve bu gibi dezenfekte edilmiş yerlerde gönül rahatlığı ile tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Siz değerli müşterilerimizin sağlığı ve güvenliği için villaci.com olarak pandemi tedbirlerimizi en üst düzeyde tuttuğumuzu bilmenizi isteriz.

Tatil Bölgelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm yıl çalışıp, yorulup ardından tatil yapma planları mı kuruyorsunuz? Günün yorgunluğu ve stresinden uzaklaşıp güvenli ve huzurlu bir tatil elbette ki her bireyin en temel arzusu olmalıdır. Ancak bu gibi isteklerde planlar yapılırken unutulan, atlanılan ya da önemsenmeyen birtakım hususlarda dikkat çekmektedir. Tatil yapmaya karar verildiğinde kesinlikle atlanmaması gereken en önemli şeylerden birisi de temizliktir. Tatil bölgelerinde ve özellikle insanların yoğun olduğu oteller, sahiller, plajlar ve restoranların maske mesafe ve temizlik kurallarına ne kadar dikkat edildiği önceden araştırılıp ona göre bir yol haritası çizilmesi sağlık açısından en doğru karar olacaktır. Tatil yapmak için villa ve müstakil evleri tercih eden bireyler, gittikleri yerde oranın dezenfektan ile yıkandığını kullanılan eşyaların ve ortamın ilaçlandığını havuz, küvet, tuvalet ve banyo gibi sıvı ile temas edilen yerlerinde titiz bir şekilde yıkanıp dezenfekte edildiğini araştırması ya da bilgi alması oldukça önemlidir. Bunların haricinde güvenli bir şekilde tatil sürecini tamamlamak isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken özelliklerden bir diğeri de tatil bölgesinin sağlık ve güvenlik sertifikasına sahip olup olmadığıdır. Tatil yapmak ve konaklamak isteyen bireylerin gidecekleri yerleri önceden araştır bu sertifikaya sahip değilse kesinlikle başka bir bölgeyi tercih etmeleri gerekmektedir.